„Uvědomělí studenti nesouhlasí s buržoasními názory svých vysokoškolských přednášejících. Je třeba vymést ten Augiášův chlív zpátečníků a kontrarevolucionářů. Dost již prvorepublikových profesorů a docentů.”
„Mládež má právo, aby ji učili učitelé ctící spravedlivý boj dělnictva za skvělou budoucnost“. Tak protestovala svazácká mládež v modrých košilích v padesátých letech.
Nedávno jsem viděl v ČT něco, při čemž mi ztuhla krev v žilách. Něco, co nebylo běžné ani v době normalizace. Jakýsi student z Vysoké školy ekonomické žádá, aby byl odvolán z fakulty děkan Miroslav Ševčík za to, že byl viděn na demonstraci a ve shluku lidí u Národního muzea. Že to studentští zastupitelé v akademickém senátu školy vyžadují.
Tento student nechce odvolat Ševčíka z důvodu nedokonalosti jeho odborného vědění a způsoby vyučovacích metod, ale z politických důvodů.
V minulé době (za normalizace) nám, studentům, ani na rozum nemohlo přijít, že bychom žádali odvolání našich profesorů. Navíc na Hudební akademii múzických umění, to byli skuteční Mistři, jichž si vážili nejenom studenti, ale i umění milovní lidé.
I když jsem proti vulgaritám, kterými shluk části demonstrantů častoval policisty a kamery to tak vehementně a s jasným zvukem zdůrazňovaly, že jsem až pojal podezření, že se jednalo o provokatéry, tak nesmí být akademická svoboda potlačována tak, jak se to dělo v padesátých letech.
Nevím, jak se akademický senát VŠE rozhodne, to je jejich věc a právo, nesouhlasím však s tím, aby to bylo na nátlak studentů, tak jak se to dělo v padesátých letech a v době kulturní revoluce Mao Ce Tunga v Číně, kdy byla likvidována intelektuální a pedagogická elita.
Z mého hlediska vůbec není důležité, zda se to (studentské protesty za odvolání doc. Ševčíka) děje na pozadí demonstrace proti bídě. Já osobně jsem proti jakýmkoliv demonstracím, protože nic neřeší, pouze svým způsobem zakonzervovávají stávající stav. Lidé v davu mají chvilkový pocit opojení z vítězství, neboť jejich názor je podporován desetitisíci lidí shromážděných na jednom místě. Takový pocit měli lidé i při demonstracích v září loňského roku. Přesto při volbách do Senátu drtivě zvítězila současná vládní koalice. A při prezidentských volbách zvítězil letos taktéž favorit vládní koalice. Takovými demonstracemi se nepozorovaně vypouští ventil naštvanosti lidí a fakticky zůstává vše při starém. Mimochodem se divím vládě, že takovým demonstracím nefandí. Vždyť jim nahrávají do karet. Lidé se vykřičí, zamávají si prapory, zaplatí nějakou částku za dopravu a postupně vše v klidu vyvane.
To, co může nastartovat změnu, je vysoká účast obyčejných lidí při všech druzích voleb.
Dnes odpoledne (píšu to v 10,30 ve středu 15.3.) se dozvíme, zda budou důchodci kráceni na své zákonné valorizaci. Stát tím ušetří cca 19 miliard korun. V souvislosti se starostí studentů Vysoké školy ekonomické a dalších vysokoškolských studentů, kteří se zúčastní dnešní demonstrace za odvolání doc. Ševčíka, že důsledně nehájí západní hodnoty naší politické orientace, tak nabízím řešení. Pilířem západních hodnot společnosti jsou USA. Tam je vysoké školství zpoplatněno. Pojďme se tedy ještě vice přimknout k západním hodnotám a zpoplatněme vysokoškolské studium. Ušetří se tak mnohonásobně víc než na valorizaci důchodů. P.S. Vzpomeňme nejhoršího data naší novodobé historie. 15.3. hitlerovské Německo zlikvidovalo ČSR.
Petr Hannig, předseda Rozumných a bývalý prezidentský kandidát