Totalita a sport? Díky hlupákům to nepůjde!

Dnes věnuji svoji středu jedné z mých životních etap, a tou je sport. Sport pro mě byla dlouho cesta, která se zdála být tou pravou. Sport byl cestou, kterou si vyberete a jdete po ní bez přemýšlení, zda je lepší ten vlevo nebo vpravo. Sportovce zajímaly vždy kvality soupeře a nikoli jeho národnost či politická příslušnost. Sportovec by se měl soustředit na přípravu, výkon, být dobře motivován a jít za tím svým vysněným cílem. Díky politické hlouposti to však nepůjde…

Po pádu železné opony v roce 1989 se začalo sportovcům blýskat na lepší časy. Doba, kdy západní blok sabotoval svoji neúčastí olympijské hry v roce 1980 a následně se pak východní státy neúčastnily her v roce 1984, zmizela v nenávratnu a zdálo, že hloupé politické hry zasahující do sportu se už nebudou opakovat. Čas je však někdy velmi tvrdým návratem špatných věcí, tak jako je to právě nyní v případě války na Ukrajině. Sportovec, který jde velmi usilovně za svým snem, jednoho dne narazí na překážku, kterou není schopen překonat, na soupeře, kterého není schopen porazit… na politika.

Politikem se ale dnes stává i ten sportovec, který díky svému jménu hlasitě volá po tom, co jej v době jeho sportovní kariéry nejvíce trápilo. Po rozhodnutí, které zcela nekompromisně zastaví sportovcův životní sen. Ve vrcholovém sportu platí více než kdekoli jinde, že ten nejlepší čas je nám vyměřen často velmi tvrdě, tedy velmi krátce. Nejlepší výkonnost je u většiny sportů omezena na pár let, a proto politické rozhodnutí znamenající neúčast na vrcholné soutěži může znamenat konec sportovních snů. A věřte mi, že vím velmi dobře, jak mohou trápit nesplněné sny.

Na to ale ti, kteří se domnívají, že jsou něco více, nemyslí. A kdopak že jsou ti ničitelé sportovních snů mladších sportovců? Asi nejznámějším hlupákem bezohledně likvidujícím sportovní cesty mladším kolegům je Dominik Hašek. Tento sportovec, který dokázal mnoho, si zajisté velmi dobře pamatuje, jaké to bylo pro sportovce před rokem 1989. A dnes? Požaduje zákaz účasti ruských sportovců v NHL, ATP, WTA. Svými hloupými výroky jen prohlubuje současný problém a dehonestuje sport. Sport není o politice, ale bohužel hloupost je věčná a úspěch ve sportu není zárukou inteligence. Od bývalého úspěšného sportovce bych očekával více nadhledu a snahu o udržení čisté sportovní myšlenky.

Haškovi výroky podporuje další sportovec-politik Jiří Prskavec, jenž hlasitě volá po zákazu účasti ruských sportovců na olympijských hrách, které proběhnou v příštím roce v Paříži. Pánové, kdo jste, že soudíte druhé za jejich národnost? Bude vám případný úspěch více chutnat bez konkurence, které se obáváte? Už jste zapomněli na to, jak složitá je cesta k sportovnímu úspěchu? A chcete zničit sportovní sny kolegů, kteří jsou sportovci, nikoli vojáci? Asi byste se měli držet sportu a nevyvolávat ještě větší nenávist v již tak vypjaté situaci.

A tak své obvyklé tygří otázky doplním konstatováním, že Hašek je šašek a Prskavec dělá čest svému jménu. Tedy jen prská, ale nic dobrého. Zachovejme si zdravý rozum a nepodléhejme hlouposti.

David Tygr Ploc, předseda strany DOMOV

Zdroj.

Napsat komentář