Přijďte společně oslavit Svátek PRÁCE 1. máj 2022 na Střelecký ostrov v Praze. Začínáme ve 12 hodin

Víte, že mezinárodní svátek pracujících nezavedli komunisté? A že ho slaví každý, kdo spatřuje v poctivé práci smysl a budoucnost národa? A také, že 1. máj slaví většina zemí planety?

KDY: 1. května 2022 od 12 hodin

KDE: PRAHA, Střelecký ostrov

POŘÁDÁ: Česká suverenita a DOMOV

VYSTOUPÍ: hlavní řečník expremiér Jiří Paroubek, senátor Jaroslav Doubrava, bývalý senátor a prezident Agrární komory ČR Jan Veleba, bývalá poslankyně Jana Volfová, bezpečnostní expert David Tygr Ploc a řada dalších významných hostů

Svátek práce nebo 1. máj je mezinárodní svátek pracujících, který se od roku 1890 slaví 1. května. Svátek zavedla v roce 1889 II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886, která vyústila v Haymarketský masakr a následné soudní řízení. V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze.

Dne 1. května 1886 proběhla pod vedením odborů a anarchistů celodenní stávka vyhlášená anarchistickým deníkem The Alarm, usilující o osmihodinovou pracovní dobu bez ztráty peněz. Celkově stávkovalo asi 300 000 dělníků. 3. května proběhlo v Chicagu shromáždění, při kterém došlo ke střetu demonstrantů s pořádkovými silami, při kterém přišlo o život několik stávkujících v důsledku policejní palby. 4. května zemřelo několik lidí při demonstraci na Haymarket Square kvůli výbuchu bomby, za což byli obviněni a následně (avšak bez důkazů) odsouzeni k smrti anarchisté August Spies, Albert Parsons, Adolph Fisher, George Engel a Louis Lingg. První čtyři jmenovaní byli popraveni 11. listopadu 1887, Louis Lingg spáchal sebevraždu již den předtím.[1] Poprvé se Svátek práce celostátně v (USA) slavil 1. května 1888, kdy probíhaly celý den stávky a demonstrace na památku dva roky starých událostí. O rok později (tedy 1889) přijala II. internacionála na návrh francouzských socialistů 1. květen (nebo též 1. máj) za oficiální Svátek práce. Postupně se k oslavě tohoto Svátku přidávaly další politické proudy, jako například nacismus (i když ještě roku 1922 trval Adolf Hitler na zákazu tohoto „marxisticko-anarchistického výmyslu“) nebo třeba katolická církev, která jej roku 1955 zasvětila sv. Josefu dělníkovi.

3 komentáře u „Přijďte společně oslavit Svátek PRÁCE 1. máj 2022 na Střelecký ostrov v Praze. Začínáme ve 12 hodin“

Napsat komentář